مارکتینگ

به کمک ایمیل مارکتینگ با کمترین بودجه بهترین نتایج را کسب کنید

با ظهور پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی جذاب آیا هنوز هم ایمیل مارکتینگ روش مناسبی برای ارتباط با مخاطبان در دیجیتال مارکتینگ است؟

در پاسخ به این سوال، باید به قطعیت بگوییم بله، ایمیل مارکتینگ هم در کنار دیگر روش‌های بازاریابی دیجیتال بایستی در برنامه‌ی جامع شما نقش پررنگی داشته باشد. در این مقاله ابتدا به دلایل اهمیت ایمیل مارکتینگ پرداخته و در خلل آن نکات و راهکارهایی را به شما خواهیم گفت که با تجربیات و آزمون و خطاهای فراوان آن‌ها را کسب نموده‌ایم.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ از ۲ واژه ایمیل و مارکتینگ تشکیل شده. واژه‌ی اول که تکلیفش مشخص است؛ اما واژه‌ی دوم که مارکتینگ یا بازاریابی نام دارد باید کمی عمیق‌تر از تصور عموم جامعه به آن پرداخته شود. بازاریابی یا مارکتینگ تعاریف مختلفی دارد که ما با توجه به تعاریف اساتید این حوزه مانند آقای فیلیپ کاتلر و با بهره‌گیری از تجربیات خود تعریفی کاربردی را در این مقاله ارائه خواهیم نمود.

مارکتینگ یا بازاریابی به مجموعه فرآیندها و اقداماتی گفته می‌شود که با مأموریت خلق، کسب و انتقال ارزش و با اهداف از پیش تعیین شده اقدام به برقراری ارتباط با مخاطبی خاص کرده و نتایج ملموس و قابل اندازه‌گیری دارد.

خلق-ارزش-در-بازاریابی

با توجه به این تعریف از مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ یکی از همین مجموعه اقدامات بوده و ابزار ایمیل قرار است نقشی را در آن ایفا کند. پس یکی از نکات بسیار مهم و حائز اهمیت که در همین ابتدا باید در آن به توافق برسیم این است که اولا منظورمان از ایمیل مارکتینگ صرفا ارسال یک ایمیل به یک لیست از مخاطبان نیست؛ دوما ایمیل مارکتینگ قرار نیست به تنهایی نتیجه‌ای داشته باشد و حتما باید درکنار دیگر اقدامات مارکتینگ به ایفای نقش بپردازد.

دلایل اهمیت ایمیل مارکتینگ

حال که در تعریف بازاریابی و بازاریابی ایمیلی به تفاهم رسیدیم و ۲ قرارداد مهم را با هم منعقد کردیم بیایید به دلایل اهمیت بازاریابی ایمیلی بپردازیم.

دلیل اول: بکر بودن بستر ایمیل مارکتینگ

اولین دلیل که شاید برخی به آن به عنوان تهدید نگاه کنند اما ما از آن به عنوان یک فرصت و اتفاقا یکی از مهم‌ترین دلایل ایمیل مارکتینگ یاد می‌کنیم، کم‌استقبال‌تر بودن آن نسبت به دیگر روش‌های مارکتینگ در ایران می‌باشد. فرض کنید قصد دارید پیامی را برای مخاطبان خود ارسال کنید؛ این پیام را به روش‌های مختلف مانند پیامک، استوری و پست اینستاگرام، توییت، پوش نوتیفیکیشن، یک بنر درسایت‌های خبری ومی‌توانید به آن‌ها منتقل کنید؛ آیا به نظرتان پیام شما در بین انبوهی از پیامک‌ها، استوری و پست‌های اینستاگرامی، توییت‌ها، پوش‌ها، بنرها وقرار بگیرد بیشتر دیده خواهد شد یا در بین تعداد کمتری ایمیل در صندوق ورودی مخاطبان‌تان؟ از آن گذشته، حتی اگر از نظر کمیّت هم ابزار ایمیل نتیجه‌ی بهتری ندهد از نظر کیفیت چطور؟

یعنی اگر حتی تعداد بازدید از طریق تمام روش‌ها به صورت مساوی بوده و حتی ایمیل از باقی روش‌ها تعداد کمتری بازدید برای شما به همراه آورد آیا کیفیت بازدیدی که از طریق ایمیل بوده بیشتر نخواهد بود؟ قطعا پاسخ به این سوالات مثبت است. یعنی زمانی که پیام شما در میان تعداد کمتری از پیام‌ها قرار بگیرد‌ تأثیر روانی آن بیشتر بوده و در نهایت احتمال رسیدن به هدف که می‌تواند فروش، پر کردن یک فرم، ثبت‌نام درسایت و… باشد، افزایش خواهد یافت.

کیفیت-برقراری-ارتباط-با-ایمیل

قرارداد سومی که در این بخش باید در آن به تفاهم برسیم این است که منظورمان از این مثال به هیچ‌وجه این نبود که روش‌های دیگر دیجیتال مارکتینگ را فراموش کرده و از این پس فقط بر روی بازاریابی ایمیلی تمرکز کنید؛ در هر کسب‌وکاری تمامی روش‌ها بایستی مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز از هر کدام با هدف مناسبی بهره برد.

دلیل دوم: ارزان بودن

دومین دلیل اهمیت ایمیل مارکتینگ، هزینه‌های تقریبا مقرون‌به‌صرفه‌تر آن است. البته منظور این نیست که انجام آن به هیچ بودجه‌ای نیاز ندارد؛ البته که یکی از اضلاع چندضلعی در هر روشی از دیجیتال مارکتینگ بودجه است و این تفکر که افراد موفق لزوما پول‌دار نبوده‌اند پس بدون بودجه شروع کنیم! امری کاملا اشتباه است. در آینده در مقاله‌ای با عنوان اهمیت بودجه و بودجه‌بندی در دیجیتال مارکتینگ به صورت کامل و با جزئیات به این موضوع خواهیم پرداخت.

هزینه-تبلیغات-در-دیجیتال-مارکتینگ

هر اقدامی در دیجیتال مارکتینگ نیازمند صرف بودجه با سرفصل‌های مختلف مانند هزینه‌ی نیروی انسانی، هزینه‌ی سفارش تولید محتوا، هزینه‌ی ارسال پیام (هر نوع پیامی چه ایمیل چه پیامک چه محتوای سوشال مدیا)، هزینه‌ی پروموشن (گیفت، تخفیف و…) و ده‌ها سرفصل دیگر است؛ اما دربین تمامی روش‌ها و استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ تقریبا جزو روش‌های ارزان‌تر و کم‌هزینه‌تر است.

در ایمیل مارکتینگ نیازی نیست شبیه به سوشال مدیا مارکتینگ چند ده میلیون تومان هزینه‌ی ساخت تیزر، اینفلئونسر وکنیم. همچنین به دلیل اینکه در ایمیل مارکتینگ، بخش بندی مشتریان با کیفیت بسیار بالایی انجام می‌شود، هزینه‌ی ارسال پیام نیز به شدت نسبت به دیگر روش‌ها کاهش می‌یابد. دلایل بسیاری وجود دارد که اکثر کارشناسان دیجیتال مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ را ارزان‌ترین روش بازاریابی دیجیتال می‌دانند.

دلیل سوم: قابلیت‌های فراوان و منحصر‌به‌فرد ایمیل مارکتینگ

سومین دلیلی که این روش را برای ما تبدیل به یکی از روش‌های کارآمد بازاریابی دیجیتال می‌کند، قابلیت‌های فراوان در اجرای آن است.

پلتفرم‌های ایمیل مارکتینگ مانند mailchimp, sendinblue, hubspot, mailerlite امکانات بیشمار بسیاری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند تا بتوان یک کمپین قدرتمند را اجرا نمود. یکی از این قابلیت‌ها اتومیشن‌سازی ایمیل‌ها است؛ اتومیشن قابلیتی است که به کمک آن می‌توانید یک ایمیل را به ۱۰ هزار نفر فرستاده و سپس بر اساس رفتار آن‌ها نسبت به آن ایمیل، ایمیل و ایمیل‌های بعدی را متناسب با رفتار آن‌ها ارسال کنید. به این صورت می‌توانید ده‌ها ایمیل را تعریف نموده، در بین آن‌ها شروطی را قرار دهید و سپس همه‌ی آن‌ها را زمان‌بندی کنید.

اتومیشن

اتومشین‌سازی یکی از تخصص‌های mimo بوده و به کمک آن توانسته میلیون‌ها تومان در هزینه‌ی برندهای طرف قرارداد خود صرفه‌جویی کرده و نرخ بازگشت سرمایه را به شدت بهبود دهد.

در صورتی که از طریق طراحی سایت وردپرس صاحب یک وبسایت کارآمد شده باشید حتما می‌دانید که افزونه‌های بسیاری در زمینه‌ی برقراری ارتباط یک سایت وردپرسی با پلتفرم‌های ایمیل مارکتینگ وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید اقدامات بسیار جذاب و جالبی را در وبسایت خود انجام دهید.

به اعتقاد متخصصین mimo قابلیت‌ها و امکاناتی که در ایمیل مارکتینگ در اختیار دارید تقریبا قابل قیاس با هیچ روش دیگری در دیجیتال مارکتینگ نیست.

دلیل چهارم: بهترین ابزار بخش بندی مشتریان

یکی از امکانات بسیار جذاب و کاربردی در ایمیل مارکتینگ بخش بندی مشتریان است. این قابلیت به قدری نقطه‌ی قوت است که به جای اینکه آن را در بخش قبلی بیان کنیم خود را به عنوان یکی از دلایل به صورت مجزا بیان کردیم.

پیشنهاد به حرفه‌ای‌ها: مطالعه‌ی مقاله‌ی بخش بندی مشتریان در دیجیتال مارکتینگ

اگر هنوز اهمیت بخش بندی مشتریان در دیجیتال مارکتینگ را به طور کامل درک نکرده‌اید مقاله‌ی فوق را مطالعه کنید.

بخش بندی مشتریان در دیجیتال مارکتینگ اگر به درستی پیاده‌سازی شود در نهایت موجب افزایش نرخ بازگشت سرمایه خواهد شد چرا که دیگر نیازی نیست یک پیام (پیامک، ایمیل، پست سوشال و…) را با صرف هزینه‌های گزاف در معرض دید هزاران نفر قرار دهید تا شاید تعداد اندکی اقدام مورد نظر شما (خرید، کلیک، ثبت‌نام و…) را انجام دهند. ایمیل مارکتینگ یک ابزار بسیار قدرتمند برای بخش بندی مشتریان است. به عنوان مثال می‌توانید در برخی از مقالاتی که در وبلاگ سایت خود قرار می‌دهید، فایل‌ها، هدایا، نکات ارزشمند ورا در ازای وارد نمودن ایمیل در اختیار افراد قرار دهید؛ بدین طریق اگر استراتژی و هدف مشخصی از هر مقاله داشته باشید با قرار دادن یک فرم و اتصال آن به پلتفرم ایمیل مارکتینگ خود می‌توانید افراد را متناسب با علاقه‌مندی آن‌ها در لیست‌های مجزایی نگهداری کرده و به کمک اتومیشن ایمیل‌های مرتبط برای آن‌ها ارسال کنید.

مثال کاربردی از بازاریابی ایمیلی

در پروژه‌ای که برای فروشگاه اینترنتی فرم پوش انجام دادیم از ایمیل مارکتینگ استفاده نمودیم. این فروشگاه، تولید‌کننده‌ی انواع لباسکار و لباس فرم است. مخاطبان آن قطعا افراد مختلفی همچون صاحبین رستوران، کافی شاپ، فست فود، کارخانه، تعمیرات خودرو، پزشکان وهستند؛ مسلم است که محتوای متناسب هر دسته با یکدیگر متفاوت است؛ به همین دلیل مقاله‌ای جامع در رابطه با مراحل راه اندازی رستوران با ۲ هدف نوشتیم. هدف اول کمک به افرادی که قصد راه اندازی رستوران دارند و هدف دوم دریافت اطلاعات آن‌ها جهت فروش لباس فرم رستوران بود؛ برای این مقاله یک چک لیست کامل از مراحل راه اندازی رستوران را با فرمت پی‌دی‌اف آماده نمودیم؛ سپس یک فرم متصل به پلتفرم ایمیل مارکتینگ در بخش‌های مختلف این مقاله قرار دادیم تا افراد در ازای وارد نمودن ایمیل خود بتوانند این چک لیست را دانلود نمایند.

با همین اقدام ساده اما استراتژیک توانستیم مخاطبان رستوران‌دار فرم پوش را از دیگران تفکیک نموده و ایمیل‌های بعدی را متناسب با نیاز آن‌ها ارسال نماییم. مثلا ایمیل بعدی می‌تواند با عنوان اهمیت پوشش پرسنل در هویت بصری برند بوده و ۲۴ ساعت بعد از باز کردن ایمیل قبلی ارسال شود. با این استراتژی ایمیل‌ها مزاحمت‌آمیز نبوده و با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه به درست‌ترین مخاطبان ارسال می‌شوند. نتیجه‌ی آن شگفت‌انگیز بود.

راه-اندازی-رستوران

جمع بندی و سخن پایانی

هدف از تولید محتوا در mimo صرفا حمایت از صاحبین کسب‌وکار و علاقه‌مندان به دیجیتال مارکتینگ می‌باشد به همین دلیل در این مقاله نیز مثل همیشه سعی نمودیم تا به صورت خلاصه و کاربردی مطالب مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم تا پس از خواندن آن بتوانید وارد دنیای ناشناخته‌های ایمیل مارکتینگ شده و اکتشافات خود را آغاز کنید. در این مقاله به دلایل اهمیت ایمیل مارکتینگ و جایگاه آن در دیجیتال مارکتینگ پرداختیم و مثال‌هایی را از کاربرد آن بیان کردیم تا شما هم بتوانید همین حالا فرآیند ایمیل مارکتینگ را درکسب‌وکار خود پیاده‌سازی کنید.

در صورتی که تمایل دارید ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ mimo بازاریابی ایمیلی را در کسب‌وکار شما پیاده‌سازی کنیم همین حالا نسبت به تهیه‌ی اشتراک mimo plus اقدام نمایید.

همچنین اگر دیدگاهی در مورد این مقاله دارید با درج نظر خود در بخش دیدگاه‌ها ما را در بهبود کیفیت محتوا یاری نمایید.

98 دیدگاه در “به کمک ایمیل مارکتینگ با کمترین بودجه بهترین نتایج را کسب کنید

 1. direct-wiki.win گفت:

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems
  of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of unique content
  I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is
  popping it up all over the web without my agreement.
  Do you know any methods to help prevent content from being ripped
  off? I’d certainly appreciate it.

 2. letterboxd.com گفت:

  Thank you, I have recently been looking for information approximately this topic for ages and yours is
  the best I’ve found out till now. But, what in regards to the
  conclusion? Are you certain concerning the
  source?

 3. Somebody necessarily lend a hand to make significantly posts I might state.
  This is the first time I frequented your web page and up to now?

  I amazed with the analysis you made to make this particular post incredible.
  Fantastic task!

 4. Keri گفت:

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging
  for? you make blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone the content!

 5. Samira گفت:

  I constantly emailed this weblog post page to all my associates, because
  if like to read it next my links will too.

 6. When some one searches for his necessary thing, thus he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 7. Cyril گفت:

  What a information of un-ambiguity and preserveness
  of precious experience about unpredicted emotions.

 8. direct-wiki.win گفت:

  Thanks a lot for sharing this with all of
  us you actually recognise what you’re talking approximately!

  Bookmarked. Please additionally talk over with my website =).
  We may have a link trade arrangement among us

 9. Lynn گفت:

  I really love your website.. Great colors & theme.
  Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own website and would love to know where you got this
  from or what the theme is called. Kudos!

 10. Charity گفت:

  Hi my friend! I wish to say that this post is awesome, great written and come with approximately all important infos.
  I’d like to peer extra posts like this .

 11. Fredric گفت:

  Fabulous, what a weblog it is! This blog presents helpful information to us, keep it up.

 12. Jeanne گفت:

  Very good blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.

  Would you recommend starting with a free platform like WordPress
  or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m
  completely overwhelmed .. Any tips? Bless you!

 13. app.gumroad.com گفت:

  Having read this I thought it was rather informative.
  I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together.
  I once again find myself spending way too much time both
  reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 14. wiki.defaro.ru گفت:

  Hmm is anyone else having problems with the images on this
  blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my
  end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 15. Genevieve گفت:

  What’s up mates, good article and fastidious arguments commented at this place,
  I am actually enjoying by these.

 16. Linette گفت:

  Every weekend i used to pay a quick visit this web page, as i wish for enjoyment, for the reason that this
  this site conations genuinely fastidious funny
  information too.

 17. Stuart گفت:

  Unquestionably imagine that which you said. Your favorite
  justification seemed to be on the internet the simplest factor to be aware
  of. I say to you, I definitely get irked while other people think about
  concerns that they plainly don’t recognise about.
  You managed to hit the nail upon the top and outlined out the whole thing without having
  side-effects , other folks can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thank you

 18. Good post! We are linking to this great article on our site.
  Keep up the good writing.

 19. Valorie گفت:

  Heya! I’m at work surfing around your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and
  look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 20. Julienne گفت:

  Hello colleagues, its great article concerning cultureand
  completely explained, keep it up all the time.

 21. Joe گفت:

  Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with?

  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard
  time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking
  for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 22. Roman گفت:

  Excellent pieces. Keep posting such kind of info on your blog.
  Im really impressed by your site.
  Hey there, You’ve performed a great job. I will definitely digg it and in my opinion suggest to my friends.

  I am confident they’ll be benefited from this site.

 23. Mark گفت:

  I do trust all of the ideas you’ve presented on your post.

  They’re very convincing and will definitely work.
  Still, the posts are very short for starters.
  May just you please lengthen them a bit from subsequent time?
  Thanks for the post.

 24. Gustavo گفت:

  For the reason that the admin of this web site is working, no doubt very rapidly it will be well-known, due to its feature contents.

 25. Outstanding post but I was wondering if you could write a litte more
  on this subject? I’d be very thankful if
  you could elaborate a little bit more. Thanks!

 26. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the
  book in it or something. I think that you can do with a few pics to
  drive the message home a little bit, but instead of that, this is excellent blog.
  A fantastic read. I will certainly be back.

 27. dribbble.com گفت:

  It’s genuinely very complicated in this busy life to listen news on TV, thus I
  simply use web for that purpose, and get the hottest information.

 28. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 29. Andrea گفت:

  Wow, that’s what I was searching for, what a data!
  present here at this webpage, thanks admin of this web
  site.

 30. Micaela گفت:

  You really make it seem so easy with your presentation but I find
  this topic to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I
  will try to get the hang of it!

 31. Sterling گفت:

  A motivating discussion is definitely worth comment.
  I do think that you ought to publish more on this issue, it might
  not be a taboo matter but typically people don’t
  talk about such subjects. To the next! All the best!!

 32. Leila گفت:

  This is a topic which is close to my heart…
  Thank you! Exactly where are your contact details though?

 33. Elena گفت:

  With havin so much content do you ever run into any issues
  of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of
  completely unique content I’ve either authored myself or outsourced
  but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any techniques to help prevent
  content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 34. Wow, that’s what I was looking for, what a data! existing here at this blog, thanks admin of this web page.

 35. My family members every time say that I am killing my time here at
  net, however I know I am getting know-how everyday by reading thes pleasant content.

 36. Have you ever thought about adding a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say is valuable
  and all. But just imagine if you added some great visuals or video
  clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent
  but with pics and videos, this website could
  undeniably be one of the most beneficial in its niche.

  Superb blog!

 37. Sebastian گفت:

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the
  book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but instead
  of that, this is magnificent blog. An excellent read.
  I’ll definitely be back.

 38. Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I will
  revisit yet again since i have saved as a favorite it.

  Money and freedom is the greatest way to change,
  may you be rich and continue to guide others.

 39. I believe everything said made a bunch of sense. But, what about this?
  suppose you typed a catchier post title? I am not
  saying your content is not solid, but suppose you added something that makes people want
  more? I mean ایمیل مارکتینگ از تئوری
  تا اجرا – آژانس دیجیتال مارکتینگ Mimo is kinda boring.
  You ought to glance at Yahoo’s home page and watch how they write article headlines to grab viewers to
  click. You might add a video or a related picture or two to get people interested about what you’ve
  written. In my opinion, it could bring your blog a little
  livelier.

 40. Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m
  not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any tips or suggestions? Many thanks

 41. alpha-wiki.win گفت:

  I like the helpful information you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here frequently.
  I am quite sure I’ll learn many new stuff right
  here! Good luck for the next!

 42. Moses گفت:

  Currently it looks like WordPress is the best blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 43. Terrance گفت:

  Hey! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Thanks!

 44. Dorthy گفت:

  Great site you have got here.. It’s hard to find quality
  writing like yours these days. I really appreciate individuals like you!
  Take care!!

 45. Myrtis گفت:

  Hi there, There’s no doubt that your site could be having web browser
  compatibility problems. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks
  fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you
  with a quick heads up! Apart from that, fantastic website!

 46. Mac گفت:

  I visited multiple web sites but the audio quality for audio songs present at this
  web site is actually wonderful.

 47. I’m gone to inform my little brother, that he should also
  visit this website on regular basis to obtain updated from latest news update.

 48. I loved as much as you will receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored material
  stylish. nonetheless, you command get got an edginess over
  that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same
  nearly very often inside case you shield this increase.

 49. This Site گفت:

  Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using?

  I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking
  for something unique. P.S Sorry
  for getting off-topic but I had to ask!

 50. Link exchange is nothing else however it is only placing
  the other person’s webpage link on your page at proper place and
  other person will also do similar in favor of you.

 51. Inspiring quest there. What happened after? Take care!

 52. giphy.com گفت:

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this outstanding blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group.

  Chat soon!

 53. Marcela گفت:

  Howdy! This blog post couldn’t be written any better!

  Looking at this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I am going
  to forward this information to him. Fairly certain he’ll have a great read.
  Thanks for sharing!

 54. Corey گفت:

  Hello there, I found your web site via Google even as searching for a related matter, your website got here
  up, it seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply became alert to your blog through Google,
  and located that it’s really informative. I am going to watch out for
  brussels. I will be grateful should you proceed this in future.
  Numerous other people will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 55. Esther گفت:

  Hello there, I do believe your website may be having web browser compatibility issues.
  When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, if opening
  in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues.

  I merely wanted to provide you with a quick heads up!

  Besides that, wonderful site!

 56. Andra گفت:

  It’s great that you are getting ideas from this paragraph as well as
  from our argument made here.

 57. Gabriella گفت:

  I think the admin of this website is really working hard for his web
  site, since here every material is quality based material.

 58. Laurinda گفت:

  Every weekend i used to pay a visit this web page,
  because i wish for enjoyment, as this this website conations genuinely
  nice funny material too.

 59. Morris گفت:

  You actually make it appear really easy with your presentation however I to find this topic
  to be really one thing that I feel I’d never understand.

  It kind of feels too complicated and extremely wide for me.
  I am having a look ahead to your subsequent publish, I will try to get the dangle
  of it!

 60. Lanora گفت:

  If you are going for best contents like myself, only visit this web page everyday because it presents feature contents, thanks

 61. pti protest گفت:

  I know this site gives quality based articles and extra
  information, is there any other web page which presents these stuff in quality?

 62. news گفت:

  If you desire to grow your know-how simply keep visiting
  this website and be updated with the hottest information posted here.

 63. ivf گفت:

  Hi there, everything is going fine here and ofcourse every one
  is sharing facts, that’s truly excellent, keep up writing.

 64. news گفت:

  Excellent blog post. I definitely appreciate this site.

  Continue the good work!

 65. red sea گفت:

  Everything is very open with a really clear description of the issues.
  It was truly informative. Your website is useful.
  Many thanks for sharing!

 66. news گفت:

  This design is spectacular! You certainly
  know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 67. news گفت:

  It’s appropriate time to make a few plans for the
  long run and it’s time to be happy. I have read this post
  and if I may just I wish to suggest you few fascinating issues or advice.
  Maybe you could write subsequent articles relating to
  this article. I wish to learn even more things approximately
  it!

 68. news گفت:

  It’s very straightforward to find out any matter on web
  as compared to textbooks, as I found this paragraph at this site.

 69. news گفت:

  I’ll right away clutch your rss as I can’t find
  your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Please allow me know in order that I may subscribe.
  Thanks.

 70. news گفت:

  As the admin of this web page is working, no question very shortly it
  will be famous, due to its quality contents.

 71. news گفت:

  Thank you for another informative web site. Where else may I get that kind of information written in such an ideal way?
  I’ve a challenge that I’m simply now running on, and I have been at the look out for such information.

 72. raccoons گفت:

  I think what you composed was actually very logical.

  However, what about this? suppose you were to write a awesome post title?
  I ain’t suggesting your content is not solid.,
  however what if you added a headline to maybe get
  people’s attention? I mean ایمیل مارکتینگ
  از تئوری تا اجرا – آژانس دیجیتال مارکتینگ Mimo is
  a little boring. You should peek at Yahoo’s front page and see how they create article titles to grab people interested.
  You might add a video or a picture or two to grab people interested about what you’ve got to
  say. Just my opinion, it could bring your posts a little bit more
  interesting.

 73. putin interview گفت:

  I think the admin of this website is really working hard in favor of his web page, as here
  every stuff is quality based data.

 74. modi گفت:

  What i don’t understood is actually how you’re no longer really much more smartly-preferred than you might be right now.
  You are very intelligent. You realize therefore considerably in terms of this matter, made me individually believe it from
  numerous varied angles. Its like women and men are not involved unless it is something to do with
  Girl gaga! Your own stuffs nice. Always handle it up!

 75. OnlinePrivacy گفت:

  Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have really loved browsing your blog posts.
  After all I’ll be subscribing for your rss feed and I’m hoping you
  write once more very soon!

 76. SchoolReform گفت:

  What’s up, after reading this awesome post i
  am as well delighted to share my experience here with mates.

 77. afcat exam گفت:

  Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I
  stumbleupon everyday. It will always be useful to read content from other writers
  and use something from their web sites.

 78. assistant گفت:

  I know this web site provides quality based articles and other data, is
  there any other web page which gives such information in quality?

 79. young workers گفت:

  What’s up friends, its fantastic article about tutoringand fully defined,
  keep it up all the time.

 80. too harsh گفت:

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit,
  but instead of that, this is wonderful blog.
  A great read. I will definitely be back.

 81. I always used to read article in news papers but now as I am
  a user of net so from now I am using net for articles, thanks to
  web.

 82. Hi there, all is going perfectly here and ofcourse
  every one is sharing data, that’s in fact good, keep up writing.

 83. Marti گفت:

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a weblog web site?
  The account helped me a appropriate deal. I have
  been tiny bit acquainted of this your broadcast provided vibrant transparent
  concept

 84. sovavtoprom.ru گفت:

  I am regular visitor, how are you everybody?
  This article posted at this web page is really nice.

 85. Mellisa گفت:

  Thanks , I have recently been looking for information approximately this topic for
  a while and yours is the greatest I’ve found out so far.
  But, what in regards to the conclusion? Are you certain about the source?

 86. Ezequiel گفت:

  I like the helpful info you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here regularly.
  I’m quite certain I will learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 87. Chiquita گفت:

  I feel that is among the so much important info for me.
  And i’m happy studying your article. But should observation on some normal things, The website style is great, the articles is really excellent :
  D. Just right process, cheers

 88. Elmer گفت:

  I am in fact grateful to the holder of this web site who has shared this impressive piece of writing at
  at this place.

 89. Wilton گفت:

  I like what you guys are usually up too. This sort of clever work and exposure!

  Keep up the wonderful works guys I’ve included you guys to my personal blogroll.

 90. sovavtoprom.ru گفت:

  I’m really impressed with your writing skills as
  well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or
  did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today.

 91. Glinda گفت:

  Hi would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time selecting
  between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and
  I’m looking for something unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 92. Gabriela گفت:

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I to find It truly useful & it
  helped me out a lot. I am hoping to offer one thing
  back and help others like you helped me.

 93. Danielle گفت:

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog in Firefox, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, excellent blog!

 94. Shelley گفت:

  I do not even understand how I stopped up here, but I thought this put up used to be
  great. I do not realize who you’re however certainly you’re going
  to a well-known blogger in the event you aren’t already.
  Cheers!

 95. Reina گفت:

  I enjoy what you guys tend to be up too. This sort of clever work and coverage!
  Keep up the awesome works guys I’ve incorporated
  you guys to our blogroll.

 96. Kandi گفت:

  Everything is very open with a clear description of the issues.
  It was definitely informative. Your site is useful.
  Thank you for sharing!

 97. Tammara گفت:

  Good post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit
  more. Many thanks!

دیدگاهتان را بنویسید